Burs Haberleri, Proje Duyuruları, AGH, Güncel Burslar Duyuruvakti'nde
muzik-konferansi

3. Uluslararası İpek Yolu Müzik Konferansı

Kıbrıs ve Türkiye arasında, Dünya ile Türk Dünyası birlikteliğinde, müziğin güzelliğinin adeta bir kozadan çeşitlenmesine tanıklık edeceğimiz yepyeni bir kültür köprüsü inşa ediliyor. Bu anlamda; “3. Uluslararası İpek Yolu Müzik Konferansı”, 17-19 Temmuz 2017 tarihlerinde Güzel Kıbrıs’ın Mağusa kentinde ve Doğu Akdeniz Üniversitesi ev sahipliğinde zengin bir içerik ve değerli katılımcıların katkılarıyla gerçekleştirilecektir.

MÜZED (Müzik Eğitimcileri Derneği) önderliğinde, TÜRKSOY (Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı) ile TÜRKMEB (Türk Dünyası Müzik Eğitimi Birliği) ortaklığında ve ISME (Uluslararası Müzik Eğitimi Birliği) desteğiyle gerçekleşen bu seçkin konferans dizisi; ilk olarak 2014’de Marmara Üniversitesi (İstanbul) ve daha sonra geçtiğimiz yıl Abant İzzet Baysal Üniversitesi (Bolu) ev sahipliğinde buluşmuştu.

“3. Uluslararası İpek Yolu Müzik Konferansı”nın, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin geçmişten geleceğe uzanan zengin müzik kültürüne ve Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin değerli akademik yaşantısına önemli değerler ekleyeceğine inanıyoruz.

Dünyanın ve ülkemizin içinden geçtiği sürecin etkilerini hep birlikte yaşarken, çok yönlü ilgi alanları ve dünyayla bağlantıları itibarıyla, bu önemli buluşmanın müzik eğitimine ve kültürüne dair olumlu anlamda bir kırılma / istasyon niteliği taşıyacağı beklenmektedir.

2018’de Azerbaycan’da gerçekleşecek olan, “ISME Bakü Dünya Konferansı” ve 2019’da İstanbul’da yapılması planlanan, ISME ortaklığıyla gerçekleşecek “Bölge Konferansı” ile bağlantılarını düşündüğümüzde, bu değerli çalışmaların önemi de kendiliğinden ortaya çıkmaktadır.

Müzik dünyasının tüm dallarında katılım olmasını beklediğimiz ve bu zenginliğin sıcak, güzel yaz günlerinde verimli bir çalışma ortamına dönüşeceğine olan inancımızla birlikte; Kıbrıs’ı bir müzik adasına çevirmek üzere, 17/19 Temmuz 2017’de siz değerli müzik ve bilim insanlarıyla Mağusa’da buluşmak dileğiyle!

Prof. Dr. Uğur ALPAGUT

KONFERANS Eş Başkanı
MÜZED Uluslararası İlişkiler Sekreteri
TÜRKMEB Genel Sekreteri
ISME Yönetim Kurulu Üyesi
Abant İzzet Baysal Üniversitesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölüm Başkanı

İpek Yolu Müzik Konferansları’nın üçüncüsünün Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yapılmasını çok anlamlı ve gurur verici bulduğumu belirtmek isterim. Hele bu konferansın, öğretim üyesi olmaktan onur duyduğum Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde bizim ev sahipliğimizde yaşanacak olması ayrıca gururlanmamıza vesile olmuştur. Hem bilimsel hem de sanatsal açıdan dolu dolu ve üstün seviyeli bir konferans olması en büyük dileğimizdir. Saygıdeğer katılımcıları ve müzisyen dostlarımızı şimdiden sevgi ve saygılarımla selamlıyorum.

Prof. Memduh ÖZDEMİR

KONFERANS Eş Başkanı
Doğu Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölüm Başkanı

http://www.ipekyolukonferansi.org/

Kategoriler

Translate »