Burs Haberleri, Proje Duyuruları, AGH, Güncel Burslar Duyuruvakti'nde
gbs-kamp

Gençlik ve Spor Bakanlığı Kampları Nedir? Nasıl Başvurulur?

Gençlik Kampları

Gençlerin serbest zamanlarını çeşitli sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerle değerlendirmelerini sağlamak amacıyla kurulmuş tesislerdir.
Kamplara katılan gençlerin ulaşım konaklama ve yemek ihtiyaçları Gençlik ve Spor Bakanlığınca karşılanmakta ve gençlerden her hangi bir ücret alınmamaktadır.
Gençlik kampları 12 – 15 yaş grupları için “Ücretsiz Deniz Kampları” 16 – 22 Yaş grupları için “Ücretsiz Doğa Kampları” adı altında düzenlenmektedir.

Misyonumuz

Yenilikçi, ilkeli, akılcı ve sorumlu yaklaşımımızla Gençlik Kamplarının gençlerimizin maddi ve manevi gelişiminde önemli bir kilometre taşı olduğunu düşünüyoruz ve kamp yapmanın her gencin hakkı olduğuna inanıyoruz. Bu doğrultuda sosyal, sportif, kültürel ve kişisel ihtiyaçlara cevap veren, genç odaklı, modern gençlik kampları oluşturmak; sayılarını ülke genelinde yaygınlaştırmak için çalışıyoruz.

Vizyonumuz

Demokratik değerleri, milli ve manevi değerler ile birlikte kavrayan, özgüven düzeyi yüksek gençlerden oluşan sağlıklı nesillere giden yolda en etkili ve aktif kurumlardan biri olmak.

SIKÇA SORULAN SORULAR

1. Gençlik kamplarına kimler başvurabilir?
Bakanlığımızca ilan edilen kamp türüne uygun yaş gurubunda olan tüm gençler Gençlik Kamplarımıza başvuru yapabilir.2. Gençlik Kampları için herhangi bir ücret ödeyecek miyim?
Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından yürütülen Gençlik Kampları için herhangi bir ücret ödenmemektedir.3. Gençlik kamplarına ne zaman başvurabilirim?
Kamplar için başvuru tarihleri http://genclikkamplari.gsb.gov.tr adresinde kamp dönemlerinden önce yayınlanmaktadır.4. Gençlik kamplarına nasıl başvuru yapabilirim
Kamplarımıza http://genclikkamplari.gsb.gov.tr adresinden online veya size en yakın Gençlik Merkezlerinden şahsen başvuru yapabilirsiniz.5. Başvuru sonucunu nereden öğrenebilirim?
Başvuru sonuçları http://genclikkamplari.gsb.gov.tr adresinden ilan edilmektedir.6. Gençlik kampı sonuçları açıklandığında ne yapmalıyım?
Kampa katılmaya hak kazandığınızda; başvuru sonuç formunuz ile formda istenilen diğer belgeleri size en yakın Gençlik Merkezine formda belirtilen tarihlerde teslim ediniz.7. Gençlik kampı türleri nelerdir?
Kamplara aşağıda belirtilen yaş gruplarına göre başvuru yapılabilecektir.

  • 12-13 yaş grubu (2003-2004 doğumlular) kızlar deniz kamplarına,
  • 14-22 yaş grubu (1994-2002 doğumlular) kızlar doğa kamplarına,
  • 12-15 yaş grubu (2001-2004 doğumlular) erkekler deniz kamplarına,
  • 16-22 yaş grubu (1994-2000 doğumlular) erkekler doğa kamplarına başvuru yapabilir.

8. Gençlik kamplarından kaç defa yararlanabilirim?
Gençlerimiz deniz, doğa ve kış kamplarından yalnızca bir defa yararlanabilmektedir.

9. Gençlik kamplarına ulaşım nasıl sağlanıyor?
Kampçılar katıldıkları ilin Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından, daha önce ilan edilen ildeki toplanma merkezlerine götürülür. Toplanma merkezlerinde buluşan kamp kafilesi otobüslerle kamp alanına ulaştırılır.

10. Gençlik kamplarına ulaşım esnasında kampçılara kim eşlik ediyor?
Hem kamplara giderken hem de kamplardan dönerken kampçılara refakat edecek kişiler İl Müdürlüğü tarafından görevlendirilmektedir.

11. Gençlik kamplarına gidiş ve kamplardan dönüşlerde yemek ihtiyacı nasıl karşılanılıyor?
Yolculuk esnasında yemek ihtiyaçları kampçılara verilen harcırahlardan karşılanmakta olup, kampçılardan herhangi bir ücret alınmayacaktır.

12. Gençlik Kampları kaç gün sürüyor?
Gençlik kamplarımız genel itibarıyla yedi gün sürmekte olup, her yıl planlamaya göre de değişebilmektedir.

13. Gençlik kamplarında yapılan aktiviteler nelerdir?
Kamplarda yapılan aktiviteler kamp türleri ile kampın bulunduğu coğrafi bölgenin özelliğine göre farklılık göstermektedir. Ayrıntılı bilgi için http://www.genclikkamplari.gov.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

14. Gençlik kamplarında istemediğim aktivitelere katılmak zorunda mıyım?
Kamplarda istenilmeyen aktivitelere katılmak zorunlu değildir. Ancak grup olarak hareket edildiğinden; kampçının aktivitenin yapıldığı alanda bulunması gerekmektedir. Ayrıca kamplarda geçireceğiniz zamanların etkin ve daha zevkli olması için aktivitelere katılmanızı tavsiye ederiz.

15. Gençlik kamplarında görevli personel nasıl seçiliyor? Özellikleri nelerdir?
Gençlerimizi emanet ettiğimiz personelin, her yıl Bakanlığımız tarafından açılan Kamp Liderliği Eğitimi ile Oryantasyon Seminerlerine katılmaları ve bu eğitim ile seminerleri başarıyla tamamlamaları zorunludur. Yürütecekleri aktivitelerde donanımlı, gençlerle iletişim becerisi yüksek, yüklendiği sorumluluğu yerine getirebilen personele kamplarda görev verilmektedir.

16. Gençlik kamplarında sağlık hizmeti var mı?
Gençlik kamplarımızda doktor veya ambulans hizmeti verilmektedir. Ayrıca 2013 yılından itibaren kampçılarımıza özel seyahat ve sağlık sigortası yapılmaya başlanmıştır.

17. Herhangi bir nedenle kamptan ayrıldığım zaman uygulanacak prosedür nedir?
Reşit olan kampçı dilekçe yazarak kamptan ayrılabilir. Reşit olmayan kampçılar için ise; başvuru formunda imzası olan velinin kampçıyı kamptan kimin alacağına ilişkin bilgilerin olduğu dilekçeyi kampçının bulunduğu kampa faksla göndermesi zorunludur. Dilekçenin ulaşmasından sonra kampçı dilekçede adı geçen kişiye tutanakla teslim edilir.

18. Gençlik kampında cep telefonu kullanabilir miyim?
Kamp aktivitelerinin verimli olması ve kampçının kampa daha kolay uyum sağlaması amacıyla cep telefonlarının kullanımına serbest zamanlarda izin verilmektedir.

19. Gençlik kampı alanı dışına çıkabilir miyim?
Kamplarda aktiviteler grup halinde yapıldığından ve güvenlik nedenlerinden kampçıların dışarı çıkmalarına izin verilmemektedir. Ancak kamplarda yapılan gezi zamanlarında kampçının özel ihtiyaçlarını karşılaması amacıyla belirli süre izin verilir.

20. Gençlik kamplarında yemek düzeni nasıldır?
Kampçının ihtiyaç duyduğu kalori miktarınca kamp yemekleri; Bakanlığımızda diyetisyenlerle birlikte hazırlanan menülere göre üç ana ve bir ara olmak üzere dört öğün tabldot usulü dağıtılır. Kamp alanı dışında yapılan gezilerde ise hazırlanmış kumanya verilir.

21. Gençlik kampına arkadaşımla katıldım, aynı odada kalabilir miyiz?
Kamplarımızda yeni arkadaşlıkların kurulması ve aktivitelere daha kolay uyum sağlanması amacıyla ülkemizin çeşitli illerinden gelen gençler farklı odalarda misafir edilmektedir.

22. Gençlik kampları ile ilgili duyuru ve haberleri nerelerden takip edebilirim?
Gençlik kampları ile ilgili duyuru ve haberleri Bakanlığımızın www.gsb.gov.tr, www.genclikkampları.gov.tr internet siteleri ile @GenclikKamplar twitter ve www.facebook.com/GenclikKamplari hesaplarından takip edebilirsiniz.

23. Gençlik kampları ile ilgili talep veya şikayetlerimi nereye iletebilirim?
Gençlik kampları ile ilgili talep veya şikayetlerinizi genclik.kampları@gsb.gov.tr mail adresine veya 0312 596 61 29 telefon numarasına bildirebilirsiniz.

https://youtu.be/hV60HubbxSQ

Yusuf Kaplan

Kategoriler

Translate »