KYK Borcu Silinecek Mi?

KYK kredi borcu olanlar borçlarının silinip silinmeyeceğini merak ediyor. KYK kredi borcu olan kişiler mezun olmalarının ardından borçlarını erteleyerek taksitlendirme yapabiliyor. Yani şu anda işsiz olan mezun öğrenciler sigortalı bir işte çalışmaya başlayana kadar borçlarını erteleyebilmektedir.KYK kredi borcu olan kişi sayısı 5 milyonu aştı.  280 bin kişi hakkında yasal işlem başlatıldı. Sigortalı olarak çalışmaya başladığı halde borçlarını ödemeyen kişilerin maaşlarına haciz konuldu.

KYK kredi borçlarıyla ilgili Gençlik ve Spor Bakanı Muharrem Kasapoğlu’na yanıtlaması için soru önergesi verildi. Soru önergesinde borcunu zamanında ödeyemeyen öğrencilere uygulanan faiz oranı sebebiyle borçların daha da büyüdüğü, borcu olanların ödeme yapabilmesinin daha zor bir hale geldiği belirtildi.

TBMM’nin açılması ile beraber gözler Meclis’e çevrildi. TBMM’ye KYK borçlarının silinmesine ilişkin kanun teklifi sunuldu.  Milletvekilleri arasında yapılacak görüşmeler sonrasında oylamalar yapılacak ve borçların silinip silinmeyeceği netleşecek.

KYK kredi borcunu ertelemek isteyen kişiler E-devlet sistemi üzerinden başvuru yaparak borçlarını erteleyebilir.

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer