Diyabetiniz Varsa Patates Yiyebilir misiniz?

Fırında pişirilmiş, ezilmiş, kızartılmış, haşlanmış veya buharda pişirilmiş olsun, patatesler insan diyetindeki en popüler gıdalardan biridir.

Potasyum ve B vitaminleri bakımından zengindirler ve cilt harika bir lif kaynağıdır.

Bununla birlikte, diyabetiniz varsa, patatesleri sınırlamanız veya kaçınmanız gerektiğini duymuş olabilirsiniz.

Aslında, diyabetli insanların ne yemeleri ve yememeleri hakkında birçok yanlış anlama vardır. Birçok insan, patateslerin karbonhidrat bakımından yüksek olması nedeniyle, şeker hastalığınız varsa sınır dışı olduğunu varsayar.

Gerçek şu ki, diyabetli insanlar patatesleri birçok şekilde yiyebilirler, ancak kan şekeri seviyeleri ve uygun porsiyon büyüklüğü üzerindeki etkilerini anlamak önemlidir.

Bu makale size patates ve diyabet hakkında bilmeniz gereken her şeyi açıklamaktadır.

Patates kan şekeri seviyelerini nasıl etkiler?

Diğer karbonhidrat içeren yiyecekler gibi, patatesler kan şekeri seviyesini artırır.

Onları yerken, vücudunuz karbonhidratları kan dolaşımınıza giren basit şekerlere ayırır. Buna kan şekeri seviyelerinde ani artış denir.

Daha sonra insülin hormonu, şekerlerin hücrelerinize enerji için kullanılabilmeleri için hücrelerinize taşınmasına yardımcı olmak üzere kanınıza salınır.

Diyabetli kişilerde bu süreç o kadar etkili değildir. Kandan ve hücrelerinize hareket eden şeker yerine, kan şekeri seviyelerini daha uzun süre daha yüksek tutarak dolaşımda kalır.

Bu nedenle, yüksek karbonhidratlı yiyecekler ve / veya büyük porsiyonlar yemek diyabetli insanlar için zararlı olabilir.

Aslında, kötü yönetilen diyabet kalp yetmezliği, felç, böbrek hastalığı, sinir hasarı, amputasyon ve görme kaybıyla bağlantılıdır.

Bu nedenle, genellikle diyabetli kişilerin sindirilebilir karbonhidrat alımını sınırlandırmaları önerilir. Bu, günde 20–50 gramlık çok düşük bir karbonhidrat alımından günde 100-150 gramlık orta bir kısıtlamaya kadar değişebilir.

Kesin miktar diyet tercihlerinize ve tıbbi hedeflerinize bağlı olarak değişir.

ÖZET
Karbonhidratlar şekere ayrılır ve kan dolaşımınıza geçerken patatesler kan şekeri seviyesini yükseltir. Diyabetli kişilerde şeker düzgün bir şekilde temizlenmez, bu da daha yüksek kan şekeri seviyelerine ve potansiyel sağlık komplikasyonlarına yol açar.

Patates Alternatifleri

Diyabetiniz varsa patates yiyebilirsiniz, ancak yine de onları sınırlamak veya daha sağlıklı seçeneklerle değiştirmek isteyebilirsiniz.

Aşağıdaki gibi yüksek lifli, düşük karbonhidratlı ve düşük GI ve GL gıdaları arayın.

Havuç ve yaban havucu. Her ikisi de düşük GI ve GL’dir ve 2.8 ons (80 gram) porsiyon başına 10 gramdan az karbonhidrat içerir. Onlar büyük haşlanmış, buğulanmış veya pişmiş.
Karnıbahar. Bu sebze, haşlanmış, buharda pişirilmiş veya kavrulmuş patates için mükemmel bir alternatiftir. Karbonhidrat açısından çok düşüktür, bu da çok düşük karbonhidrat diyeti uygulayan insanlar için müthiş bir seçenek haline getirir.
Kabak. Bunlar karbonhidrat bakımından düşüktür ve düşük ila orta GI ve düşük GL’ye sahiptir. Fırında pişirilmiş ve patates püresi yerine özellikle iyi bir alternatiftir.
Tatlı patates. Bu sebzenin bazı beyaz patateslerden daha düşük bir GI’si vardır ve orta ve yüksek GL arasında değişir. Bu yumrular da harika bir A vitamini kaynağıdır.
Baklagiller ve mercimek. Bu kategorideki yiyeceklerin çoğu karbonhidrat bakımından yüksektir, ancak düşük GL’ye sahiptir ve lif bakımından zengindir. Bununla birlikte, kan şekeri seviyelerini hala artırdığı için porsiyon boyutlarına dikkat etmelisiniz.

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer