Bu Dört Yöntem Belirlediğiniz Hedefi Kolayca Yakalamanıza Yardımcı Olacak

Hedeflerinize nasıl ulaşacağınızı mı merak ediyorsunuz? Bu dört yöntem ile hedeflerinizi ulaşmak ve kendinizi başarıya hazırlamak için daha iyi bir konumda olabilirsiniz. Kendinize ulaşamayacağınız hedefler koymayı bırakın ve bunun yerine hedef belirleme tekniklerinizi belirleyerek istediğiniz her şeye ulaşmak için uygun bir plan yapın!

İşte hırslı hedefleriniz olduğunda denemeniz gereken dört hayat hacki, ama bunlara nasıl ulaşacağınızı bilmiyorsunuz!

1.

Korkularınızla Başlayın

Korkularınız sizi gerçekten ne yapmanız gerektiğine götürecektir. Ertelediğiniz, doğru anı bekleyen bir şey var mı? Senden korkan bir şey var mı? Pusulanızı göstermeniz gereken yer burası. Hedefleri belirlemek yerine, korkuları ayarlayın.

Neden korktuğunuzu bir yere yazın ve bu korkuları kırmanın yollarını düşünün. Afetten nasıl kaçınabilirsiniz? Başarısızlık korkusunu nasıl aşabilirsiniz?

2.

Bu kelimeleri kullanmayı bırakın

İyi, fena değil ve tamam gibi kelimelerden artık kurtulmanız lazım. Hedeflerinizi yakalamak istiyorsanız, yaptığınız hiçbir şey fena değildir, asla iyi olmazsınız ve artık tamam değil. Artık hiç bir yere gitmeyen, sonu görünmeyen bu ilişkiyle iyi değilsiniz veya nefret ettiğiniz bir işe karşı tamam değilsiniz. Bu şeyler sizin için yeterince iyi değil ve onlar hakkında kullandığınız kelimeler sizi her şeyin iyi olduğuna inandırıyor. Tabi ki öyle değil.

Bu, başka bir hedef erteleme seviyesidir. Bazı şeyler iyi olsa bile kendinize onun iyi olduğunu söylemek zorunluluğu hissederiz. Neden bir şeyleri değiştirmek istersni? Çok fazla şey sallamak istemiyorsun, değil mi? 

3.

Daima meraklı ol

Bir planınız olduğunda engeller ortaya çıkar. İster kendi öz disiplininiz olsun ister işte kaçınamayacağınız bir şey olsun – yoldaki her şişmeye merak edilecek bir şey olarak yaklaşın. Örneğin, Cuma günü çekim yapmayı planlıyorsunuz, ancak fotoğrafçınız sizi ekti ve değiştirmelerin hiçbiri ücretsiz değil. Bu sizi strese bağlı erimeye sevk etmesin, aksi taktirde sizi hedefinizden alıkoyacaktır. Bunun yerine merakla yaklaşın.

Bu çözmeniz gereken bir bulmaca, yolunuzu bulmak için gereken bir engel. Bunu nasıl yapacaksın? Hangi sihirli tavşanı şapkandan çıkaracaksın? Cevap her zaman zaten içinizdedir, ortaya çıktığı anda engellerle başa çıkmak için kendinize güvenmekle ilgilidir.

4.

Yakın galibiyetlerinizi unutmayın

Harry Potter yayınlanmadan önce J.K Rowling’in çok sayıda ret mektubu vardı. Başarısızlıktan ziyade, her ret yakın bir galibiyetti, birinin kitabı okuduğuna, bir ajanın aldığını, bir yayınevinin masasında olduğunu kanıtladı. Her büyük kazancın arkasında, sayısız yakın kazanç vardır. Çok yakın, çok yakın, ama tam olarak orada olmadığın zamanlar.

Başarı, kendini sadece bir amaca bağlamak değil, kendini adamaktır. Her seferinde biraz daha yaklaşırsın, biraz daha ama tam olarak değil. Bu bir başarısızlık değil yakın bir galibiyettir. Peki bir dahaki sefere daha da yakınlaşmak için ne yapabilirsin?

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer