Liste Yapmanın Yaşamı Değiştiren Büyüsü

İyi bir liste yapmaktan daha iyi bir şey yoktur. Mükemmel bir tatil planlamak ister misiniz? Bir liste yazın. Yeni bir kariyer mi istiyorsunuz? Bir liste yazın! Aşağı mı hissediyorsunuz? Bir liste yazın. Demek istediğimi anladın, değil mi? Listeler, hayatınızı ve zihninizi düzenlemenize yardımcı olur ve ‘yolda’ neye benzediğine bakılmaksızın kendinizi tekrar yolunuza sokmanız için size yardımcı olacak bir şeyler verir.

Günlük yapılacaklar listeleriniz, haftalık yapılacaklar listeleriniz, aylık yapılacaklar listeleriniz ve daha fazlasına sahip olabilirsiniz. Listeler üzerinde listeler oluşturabilir, bunları not edebilir, yeniden başlayabilir ve bunları kendinizi topraklamak için kullanabilirsiniz. Ancak listelerdeki gerçek güç, makbuzun arkasında veya telefon notlarınızda değil, planlayıcıda veya not defterinde yazmayı seçersiniz.

1. Başarının nasıl göründüğünü yazın

Listeler, basit madde işaretli yapıda yapmanız gereken şeyleri parçalara ayırır ve hayatınızda bir çerçeve oluşturmanıza izin verir. Muhtemelen bunu bilmiyorsunuz, ancak bir listenin gücü inanılmaz.

Hayatınızı başarı için nasıl planlayacağınızı öğrenmenin ilk adımı, başarının gerçekte nasıl göründüğünü yazmaktır. Nereden başlayacağınızı ve hayatınızı başarı için nasıl planlayacağınızı merak ediyorsanız, en baştan başlayın.

Planlayıcınızı veya not defterinizi alın ve nerede olmak istediğinizi ve ne yapmak istediğinizi yazın. Yolculuğunuzdaki her bir adım yazılabilir, biraz vahşi görünen bazı şeyleri aşabilirsiniz, ancak kafanızda yazılmadığı ve yazılmadığı sürece – zaten başarı yolunda olacaksınız.

Listeler yazmak işe yarıyor çünkü beyninizin bir şeyleri sırayla işlemesine yardımcı oluyor – beyniniz şeyleri uyumlu görmeyi seviyor “Zeigarnik etkisi” de var – yaptığımızdan daha iyi yapmamız gereken şeyleri hatırlıyoruz. Listenizdeki öğeleri geçen hafta tamamladığınız görevleri hatırlamanızdan çok daha kolay hatırlayacaksınız.

2. Bir plan yapmak görevleri tamamlamanıza yardımcı olur

Ne zaman stresli veya bunalmış hissederseniz, yapılacak en iyi şey bir plan yapmaya başlamaktır. Listeler düzen oluşturarak sizi endişe ve stresden kurtarır. Çalışmalar, insanların genellikle kendisinden önce gelen bir ısınma aktivitesini tamamlayamadıklarında bir görevde düşük performans gösterdiğini göstermiştir. Ancak, katılımcıların ısınma aktivitesini tamamlamak için somut planlar yapmalarına ve not almalarına izin verildiğinde, bir sonraki görevdeki performans önemli ölçüde iyileşmiştir.

Bu, bir yere yazarsanız, bunu yapma olasılığınızın artması ve bunu çevreleyen stres ve kaygıyı azaltmanızın muhtemel olduğu anlamına gelir!

3. Sevdiğiniz şeylerin listesi yazın

Günlük bir şükran listesi yazmak, bilinçli olarak hayatınızda neyin iyi olduğuna odaklanmanıza yardımcı olur ve düşüncelerinizi gerçekten değiştirebilir. Şükran günlüğü tutmanın başarının ilk adımı neden burada olduğunu öğrenin. Ve genellikle, bir liste yazma süreci ertelemeyi başa çıkarır ve daha sonra üretkenliği artırır.

Aşk listeleri oluştururken (minnettar kalacağınız şeyler, yerler ve insanlar) yoğun bir gün için mükemmel bir çözümdür, çünkü beyninizin neyi mutlu ettiğini hatırlamasını, endorfinleri arttırmasını ve size motivasyon tekme vermesini sağlar. .

4. Daha iyi yapılacaklar listesi nasıl yapılır:

1. Dizüstü bilgisayarınızı bir takvim veya günlükle (Hedefler 2019-2020 Günlüğü gibi) birlikte kullanın ve son tarihlerinizin gerçekçi olduğundan emin olun.

2. Öncelikli görevlerinizin üstesinden gelmek için bir sistem oluşturun.

3. Listenizi daha fazla düzen veya yapı ile yeniden yazın ve düzenlemek için renk kodlarını kullanın.

4. Kendinize karşı nazik olun ve çabalarınızı ödüllendirin

5. Listede ilerledikten sonra listenizi yeniden değerlendirin – gerçekçi ve ulaşılabilir olduğundan emin olun

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer